מאמרים

התפתחות מערכת החוק והמשפט - חלק 2

בשל כך ובשל סיבות אחרות, אותו אדם פשוט יהיה חייב את תיווכו של עורך דין על מנת לתקשר באופן בטוח עם המערכת המשפטית. בשל כך – לאדם הפשוט, חסר ההשכלה המשפטית – ישנה בעיה הטבועה בקיומו אשר מצד אחד נאכף על ידי מערכת משפט ומצד שני לא יודע לתקשר איתה.

הדרך שבנתה את המנגנון המסועף הזה – של הבנה חד צדדית והצורך בתיווך – הוא אותו מנגנון שבונה אותה כיום. המילים שאנחנו לא מכירים הן מילים שנועדו לגשר על כפלי משמעות ועל ניצול לרעה של מילים שאנחנו מכירים מהעברית שלנו. מי שעושה את אותו שימוש לרעה ומנצל את כפלי המשמעות הוא כמובן העורך דין. אז ישנו עורך דין אחד שיוצר מצב בעייתי של שימוש לרעה בשפה, עורך דין שני שמשכלל אותה ועורך דין שלישי הדרוש לנו על מנת לתקשר עם השפה המשוכללת.

מקומו של האדם הפשוט

לחץ כאן... אנחנו צריכים בכל זאת הבנה בסיסית במערכת המשפט – דיני עבודה, דיני רשלנות רפואית ועוד נדבכים רבים במערכת המשפטית משיקים לפעולות היום יומיות שלנו. המקום שלנו בתור אנשים שאינם עורכי דין מקצועיים אך בכל זאת אנשים שתלויים במערכת המשפטית הוא החובה לשמור על עצמינו מעודכנים. אנחנו נוטים להיות מנותקים ממערכות מורכבות ובכך מנציחים את חוסר התקשורת. רשלנות רפואית היא לא הרשלנות היחידה שמשפיעה על חיינו.

חזרה לחלק ראשון